Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalara HES Kodu olmadan girilemeyecek Güncel

Manavgat Haber Kategorilerinden Güncel kategorosinde yer alan Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalara HES Kodu olmadan girilemeyecek haberine ait bilgi, resim, harita konumu, video gibi görüntülerini bu sayfadan bulabilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalara HES Kodu olmadan girilemeyecek


Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca kamu kurum ve kuruluşları (hastaneler, ptt, belediyeler, kaymakamlık vs.) ve bankalara çalışanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşların HES kodu sorgulanarak alınması kararlaştırıldı.

 

HES kodu uygulamasının Manavgat Devlet Hastanesi’nde yarından itibaren başlayacağı bildirildi.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun dün akşam saatlerinde aldığı tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bankalarda (özel bankalar dahil) çalışan personel ile hizmet almak veya ziyaret amacıyla gelen tüm vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Hayat Eve Sığar” (HES) uygulaması üzerinden HES kodu sorgulanarak binaya alınmasına karar verilirken birçok kamu kuruluşu ve banka karardan sonra ilk mesai gününde bina girişlerinde HES kodu sormaya başladı.

 

 

MANAVGAT KAYMAKAMLIĞI ÖNCÜLÜK EDİYOR

 

HES kodu uygulamasını Manavgat’ta uygulayan ilk kurum Manavgat Kaymakamlığı oldu. Manavgat Kaymakamlığı ve Kaymakamlık binasında bulunan kamu kurumlarına gelen vatandaşlar, HES Kodu almadan içeriye alınmadı. Kapıdaki görevli vatandaşları HES kodu almaları konusunda uyarırken HES kodu almalarına yardımcı oldular. Ayrıca Manavgat Kaymakamlığı HES Kodunun nasıl alınabileceğini gösteren herkesin rahatlıkla görebileceği büyüklükte bir tabelayı giriş kapısına koymak suretiyle vatandaşların işlerini kolaylaştırdı.

 

İLK GÜN UFAK-TEFEK SORUNLAR YAŞANDI

 

HES kodunun uygulandığı özel bir banka şubesinde hazırlıksız yakalanan vatandaşlarla banka güvenlik görevlisi arasında ufak-tefek sorunlar yaşandı. Güvenlik görevlisinin konuyu ayrıntılı olarak anlatmasıyla yaşanan sorun ortadan kalktı.

 

 

HES KODU NASIL ALINIR?

 

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabilecek. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

HES kodu ayrıca e devlet ve SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

 

 

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...